25 Haziran 2012 Pazartesi

Mobbingi Keşfettik Sırada Bullying Var


Mobbingi keşfettik sırada bullying var

6 yıl önce bir mahkeme kararıyla tanıştığımız mobbing, artık herkesin bildiği bir kavram. 2 yıllık Mobbingle Mücadele Derneği, 16 bin kişiye yardımcı oldu. Şimdi sırada 'akran zorbalığı' olan 'bullying' var.


Mobbing (iş yerinde psikolojik taciz) farkındalığını artıran çalışmalarıyla dikkat çeken Mobbingle Mücadele Derneği Mobbingder, 2 yıl içinde Türkiye'nin dört bir yanında temsilciliklerini artırarak mağdurlara yardımcı oldu. Dernek, kamu kurum ve kuruluşlarıyla da çok sayıda etkinlik gerçekleştirdi. Hakim ve savcıların mobbing farkındalığını arttırmak amacıyla Türkiye genel bir anket çalışması başlatan Mobbingder, psikolojik tacizin önlenmesi ve kanunu uygulayacak bir kurum oluşturulması için 2 kanun taslağı hazırladı. Dernek verilerine göre, 2 yıl içinde 16 bin mobbing mağduruna yardım elini uzattı.
Yasaya giriyor
Mobbing mağdurları, birçok emsal yargı kararıyla hukuk mücadelesi verirken önümüzdeki temmuz ayında yürürlüğe girecek yeni Türk Borçlar Kanunu'yla 'mobbingle mücadele'ye yasal dayanak da gelecek. Kanunda 'işçinin kişiliğinin korunması' başlıklı maddede mobbing şöyle ifade ediliyor: 'İşveren; hizmet ilişkisinde, işçinin kişiliğini korumak ve saygı göstermek ve işyerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamakla, özellikle işçilerin psikolojik ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha fazla zarar görmemeleri için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.'
Akran zorbalığı
Mobbingder, son yıllarda okullarda arttığı gözlenen bullying konusuna da dikkati çekti. Bullying, (akran zorbalığı) şöyle tanımlandı: 'Bir ya da birden çok öğrencinin kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli olarak rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve kurbanın kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türüdür. Akran zorbalığı, tekme atma, tokat vurma, itme, çekme gibi fiziksel, sataşma, alay etme, dalga geçme, kızdırma, hoşa gitmeyen isim takma, küçük düşürücü sözler söyleme gibi sözel; dedikodu ve söylenti çıkarıp yayma, arkadaş grubundan dışlayarak yalnızlığa terk etme gibi dolaylı ya da para veya diğer eşyalarını zorla alma, almakla tehdit etme, eşyalarına zarar verme gibidavranışsal olarak ortaya çıkabilir.'
İşyerinde psikolojik terör patladı
'İşyerinde psikolojik terör' olarak nitelendirilen mobbingde patlama yaşanıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı bu patlamayı ve sonuçlarını şöyle değerlendirdi: 'Mobbing, kompleksli kişilik sorunudur. Yüksek sesle emir ve talimat verilmesi, işini iyi yapmadığının söylenmesi, telefonla konuştuğuna aldırmadan emir verilmesi, bir işi bitirmeden diğerine koşturulması ve bunların süreklilik arz etmesi... Bunu yapanlar, kendi eksikliklerinin telafisi çabasındadır. Konumları adına korku ve güvensizdirler. Zayıf yapılı insanlar, başkalarını ezerek aslında zayıflıklarını örtmektedir. Mobbing, genellikle işini çok iyi, hatta mükemmel yapan, ilişkileri olumlu, çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, dürüst ve güvenilir, kuruluşa sadık kişilere yönelmektedir. Mobbing, alkol ya da madde kullanımı, anksiyete, benlik saygısında azalma, hipertansiyon, depresyon hatta intiharla sonuçlanabiliyor. Mobbing kurbanları profesyonel yardım alabilir. Mobbingde Fransa'daki gibi öncelikle arabuluculuk sistemi, Japonya'daki gibi Alo Mobbing hattı oluşturulmalı. Yasal yaptırımları da içeren özel bir Mobbingle Mücadele Yasası çıkarılmalıdır.


Kaynak: Akşam Gazetesi (Dilek GEDİK-Hakkı KURBAN’ın haberi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder