9 Mart 2016 Çarşamba

Proaktif İş Arama Teknikleri - EmployKerim.com Kerim Harman
Günümüzde geleneksel iş arama yöntemleri (ilana başvurmak, değerlendirmeyi beklemek vs. vs.) demode oldu artık ilana başvurmanın dışına çıkan işverenlerin dikkatini çekmek ve sosyal medyayı kullanarak onlara direkt ulaşmak yeni trend olarak karşımızda. Bu şekilde gerçekleştirilen iş arama yöntemine ben Proaktif İş Arama Teknikleri diyorum ve destekliyorum. Bu örneği başarıyla gerçekleştiren genç  arkadaşımız Kerim’e Linkedin’de rastladım ve blogumda yer vermek istedim.


Kendisine samimiyeti için teşekkür ediyorum.

Seni biraz tanıyalım? Kerim Harman kimdir?

Merhaba, ben Kerim. 1994 İstanbul doğumluyum ve hala İstanbul’da yaşıyorum. Okan Üniversitesi Lojistik bölümü mezunuyum. Şu an Anadolu Üniversitesinde açıktan İşletme bölümü okumaktayım. Okan Üniversitesinde okurken bir dönem için Maritime University of Szczecin - Polonya’da değişim öğrencisi olarak eğitim aldım. 
İş hayatında karşılaştığımız problemlerin, okulda çözdüğümüz problemlerden daha farklı olduğunu düşünenlerdenim. Bu yüzden eğitim hayatım boyunca bir çok şirkette stajyer ve  dönemsel part-time pozisyonlarında görev aldım. Geçtiğimiz yaz döneminde yine değişim öğrencisi olarak Ozer Logistics – Rotterdam, Hollanda’da stajımı gerçekleştirdim.
Gönüllü kuruluşlar ve organizasyonların çok önemli olduğu düşüncesindeyim. Değişim programlarına katıldıktan sonra, Avrupa’nın en büyük öğrenci topluluğu olan Erasmus Öğrenci Ağı (Erasmus Student Network), Okan Üniversitesi şubesine katılmaya karar verdim. Önce aktif üye olarak başladığım yolculuğuma, 2015 yılında belirli bir süre için başkan olarak devam ettim.
Teknolojiyi takip etmeyi, bilgisayar oyunları oynamayı ve özelliklede seyahat etmeyi, yeni yerler ve kültürler tanımayı çok seviyorum. Şu ana kadar 13 ülke ve yaklaşık 30 şehir gezdim.

EmployKerim.com fikri nasıl oluştu?

Yaklaşık 3 aydır iş arıyorum. Hem okulumuzun kariyer merkezi aracılığıyla hemde kendi yöntemlerimle bir kaç şirkete başvurdum. Fakat şirketlerden geri dönüş alamadım. Bu aralar yeni mezunlar için epey bir istihdam azalması olduğunu düşünüyorum.
Buna dur demek için bir proje hazırlamaya karar verdim.
Dikkat çekmek, kalabalık arasından öne çıkmak, kendimi tanıtmak ve becerilerimi ve tecrübelerimi daha fazla insana göstermek için  www.EmployKerim.com  adında bir web sitesi oluşturdum. Bu web sitesinde; neden bu web siteyi kurduğum, özgeçmişim, motivasyon mektubum ve iletişim bilgilerim bulunmakta.
Linkedin'in de verdiği 50 dolarlık kupon desteği ile sitenin daha fazla kişiye ulaşması için bugün itibari ile reklam verdim. Siteyi açalı 3 gün olmasına rağmen, oldukça ilgi olduğunu söylemek istiyorum. Websitemi paylaşan ve bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. JBenzer bir örneğine EmployAdam’dan hatırlıyoruz. O dönem epey ilgi çekmişti? İlgi durumu sen de nasıl?

Öncelikle 2 yıldan beridir kendime ait bir websitem mevcut. Bu websitemde özgeçmiş ve ön yazımın yer aldığı ‘Hire Me’ bölümü zaten mevcuttu. Daha sonradan bu bölümü ayrı bir websitede yer verirsem daha çok ilgi alacağını düşündüm ve EmployKerim.com’u oluşturdum. Geçtiğimiz günlerde ise internette doşalırken EmployAdam’ın İngiltere’deki billboardlarda yer alan reklamını gördüm ve ilgi çekici geldi. Adam’dan ilham alarak bende Facebook ve Linkedin üzerinden reklam verip, websitemi duyurmayı düşündüm.

Hedeflediğin şirket veya sektör var mı? Buradan mesaj göndermek istediğin bir yer varsa söyleyebilirsin J ?

Motive ve mutlu olabileceğim aynı zamanda benimde ekibe faydalı olabileceğim bir şirkette çalışmak isterim. Eğitimim boyunca genellikle lojistik, ithalat ve ihracat üzerine odaklandım. Aynı zamanda iş geliştirme ve pazarlama bölümlerinde de iyi olduğumu düşünüyorum. Buradan tüm şirketlere sesleniyorum, eğer bende birazda olsa potansiyel gördüyseniz, lütfen beni iş görüşmesine davet ediniz. Teşekkürler.

Arkadaşlarının ve ailenin tepkileri nasıl?

Siteyi açmadan önce yaklaşık 10 arkadaşıma danıştım ve böyle bir site hakkında ne düşüneceklerini sordum. Çoğu yaratıcı bir fikir olduğunu ve bir çok kişi tarafından ilgi oluşturacağını söyledi. Bir kısmı ise ters tepebileceğini söylediler. Ama her şeyde bir risk olduğunu düşünerek, bunda da risk almam gerektiğini düşündüm. Siteyi açtıktan sonra arkadaşlarım ve ailem desteklerini esirgemediler. Websitemi daha fazla kişiye duyurmamda yardımcı oluyorlar. 


Kaç tane görüşmeye davet edildin siteyi açtıktan sonra?

Siteyi açalı sadece 4 gün oldu. Henüz çok yeni. Şu ana kadar 1 kişi görüşme gerçekleştirmek istediğini ve 1 kişide şirketlerinde ileride pozisyon açılması durumunda benimle görüşmek istediğini mail atarak iletti.
Reklamlardan sonra websiteme ve Linkedin profilime ilgi oldukça artı. Bu durumda görüşme gerçekleştirmek isteyen şirketlerin sayısının artacağını tahmin ediyorum.

Son olarak söylemek istediğim;
Şu  ana kadar websitesini Linkedin üzerinden yaklaşık 100 kişi paylaştı, reklamlar 5.000 kişiye ulaştı ve websitesi 2.000’e yakın ziyaretçi aldı. Bu kadar kısa sürede, bu kadar ilgi olacağını tahmin etmemiştim. Kampanyam işe yaradığından dolayı çok mutluyum. J
Sizde benim daha fazla kişiye ulaşıp, hayallerimi gerçekleştirmem için bana yardımcı olmak isterseniz, Linkedin, Twitter ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan websitemi paylaşırsanız çok mutlu olurum.


Röportaj için size teşekkür ederim.

ECT
ikuzerine.com 2016

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder