28 Kasım 2011 Pazartesi

İnsan Kaynaklarında Sosyal Medya Kullanımı

Son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kelime “sosyal medya” .

Sosyal medya, kendilerinin ya da sistem içerisindeki diğer kullanıcıların oluşturdukları bağlantı listelerine bakmalarına ve takip etmelerine imkan veren web tabanlı servisler olarak tanımlanıyor.
Facebook kullanmayan, twit ne demek bilmeyen, profesyonel network kurmada linkedin önemini bilmeyen, araştırma yaparken bloglardaki yazıları kaynak olarak kullanmayan bir kişi bulmak neredeyse imkansız.
Kullanıcı sayısının fazla oluşu, günümüz iş gücünün bir bölümünü oluşturan ve gelecek iş gücünü temsil edecek olan kuşağın yani Y kuşağının aktif olarak kullanması gibi nedenlerden ötürü ” insan kaynakları ”nında bu alana entegre olma ihtiyacı doğdu.
Insan kaynaklarında özellikle benim de şuan yaptığım gibi bilgi paylaşımı, uygun elemanı farklı platformlarda arama(adayları sosyal medyada araştırma!) ve kurumsal tanıtım faaliyetleri açısından kullanımı zorunlu hale geldi.
Insan kaynaklarında özellikle donanımlı, yetenek olarak değerlendirilebilecek iş gücünün bulunmasını sosyal medya mecralarını kullanarak sağlanabilir. Linkedin’e ilan verilebilir, facebook’taki şirket sayfasına  veya twitter da twit atarak aranan eleman bulunabilir.
Hem ekonomik açıdan, hemde şirket bilinirliğini yükseltmek, farklı kişilerin ilgisini çekmek gibi bir sürü katkı, sosyal medya sayesinde gerçekleştirilebilir.

**Artık günümüz ik’cılarının sosyal medya hakimiyetinin olması artı bir özellik.**1 yorum:

  1. çok doğru bir tespit, günümüzde sosyal medyanın etkileri ortada arap baharı denilen siyasi olayların arkasında bile sosyal medya faktörü var. bu etki artarak devam edecek diye düşünüyorum.
    yazılarınızın takipçisi olacağım. teşekkürler.

    YanıtlaSil