31 Aralık 2015 Perşembe

FU Gayrimenkul İnsan Kaynakları Müdürü Demet TANSUĞ AKKUZU ile İK Üzerine


İKüzerine.com Söyleşi Serisi


FU Gayrimenkul Yatırım ve Danışmanlık A.Ş. – İnsan Kaynakları Müdürü
Demet TANSUĞ AKKUZUSizi tanıyalım?
İstanbul’da doğdum, büyüdüm, okudum halende İstanbul’da yaşıyorum. Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık bölümü ardından Sosyoloji bölümünü bitirdim. Garanti Bankası İnsan Kaynaklarında başladım ardından Garanti Emeklilik, Zurich Sigorta ve şimdi de FU Gayrimenkul’de çalışıyorum. Toplamda 13 yıldır İnsan Kaynakları alanındayım. Evli ve bir erkek çocuğu annesiyim, tüm bunların yanı sıra CTI’dan koçluk eğitimi aldım ve Co-Active koçluk yapıyorum.


İK’ya nasıl ve ne zaman başladınız?
2003 yılında TEGV’de gönüllü çalışıyordum ve birgün beni personel müdürlüğünde gönüllü çalışmaya davet ettiler. Çok hoşuma gitti, ben de insan kaynaklarında staj yapıp biraz daha iyi tanımak için çeşitli firmaların İK departmanlarına başvurmaya başladım. Garanti Bankası’nda yaptığım staj sonrası burası benim yerim dedim.

 
İK konusunda kendinize örnek aldığınız biri var mı?
Bugüne kadar birlikte çalıştığım tüm yöneticilerim bana çok şey kattılar, çok şey öğrettiler. Güzel anılarım ve güzel dostluklarım var. Hepsi bir dönem rol modelimdi J


Sizce İK’cılar hangi eğitimleri kesinlikle almalı?
Birkaç eğitim adı sayabilirim ama öncelik, bence, bunların içselleşmesi ile alakalı. İletişim gücü düşük bir kişiye iletişim eğitimi verip başarılı bir İK’cı olmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden bu soruya; iyi bir İK’cı; iletişim gücü yüksek, öğrenmeye ve gelişmeye açık, egolarından arınmış, araştırmacı, kendine güvenli, güleryüzlü,  tüm süreçlerini bilen ama uzmanlık alanı olan bir profil olmaldır şeklinde cevap vermek istiyorum. Eğer bazı ve benzerlerinin sizde gelişmesi gerektiğini düşünüyorsanız bu konularda eğitimlerle destek almasınız.

Şirketinizin İK süreçleri nelerdir? Kaç kişilik bir İK ekibi var?
Benim şirketim yaklaşık 100 kişi, 2 kişilik bir İK ekibiyiz. Tüm çalışanların online olarak bağlanabildiği, sistemli ve düzenli bir yapımız var.

Bu sene kaç kişilik bir işe alım öngörüyorsunuz?
Turnoverı yüksek bir şirket değiliz, bu yüzden ek kadro olarak yeni yılda avukat ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 10-15 kişi daha almayı planlıyoruz.

Aday başvurularını hangi kaynaklardan topluyorsunuz?
Ağırlıklı kariyer.net ile çalışıyorum. Şirketteki çalışma arkadaşlarımın referanslarıyla gelen CV’lerin de işe alım süreçlerinde ciddi katkıları oluyor.

Firmanız için aday bulmakta zorlanıyor musunuz?
Bazı pozisyonlarda, bazen zorlanıyoruz. Farklı yapılarda çalıştım, hepsinin iş yapışını biliyorum, tüm İK’cıların yaşadığı zorlukları ben de yaşayabiliyorum dönem dönem.

Adaylarda ilk dikkat ettiğiniz nedir?
Özenli oluşları, standardın içinden çıkmak için neler yaptıkları, ne istediklerini bilmeleri ve kendilerini tanımaları, araştırmacı ve iş bilgisi ya da işi öğrenmek konusundaki isteklilikleri bence ilk dikkat edilmesi gereken konular.

ECT
ikuzerine.com
2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder